Zabezpieczenia przed cheatami

Osoby, dla których Counter-Strike jest rozrywką i sposobem na spędzanie wolnego czasu są często poirytowane faktem, że nie wszyscy rozumieją to, że zabawa powinna odbywać się w sposób uczciwy. To, że powstają kolejne cheaty, a więc skrypty i programy pozwalające na manipulowanie przebiegiem gry, stanowi jednak zjawisko nieuniknione. Pojawia się ono zawsze tam, gdzie istnieją możliwości, aby ugrać coś na gruncie zakazanych praktyk. Osoby, które posługują się cheatami stanowią względnie liczną grupę i raczej tak pozostanie.

Większość graczy nie ma na temat tych ludzi dobrego zdania, w konsekwencji czego są oni piętnowani i jeśli zostaną zidentyfikowani, ich konta w grze są raportowane adminom i blokowane. Rzecz jasna to walka z wiatrakami, ponieważ każdy może stworzyć tyle kont, ile zechce i cały czas stosować te same nieuczciwe rozwiązania. Stąd tworzy się zabezpieczenia, które mają blokować skrypty i programy wypaczające przebieg rozgrywki. Najważniejszym jest moduł Valve Anti-Cheat, który sprawdza, czy nie zostały zmodyfikowane pliki wykonywalne w grze.

W przypadku rywalizacji odbywającej się na nieco wyższym poziomie, a więc ramach Electronic Sports League, wykorzystywany jest program ESL Wire, który spełnia podobne zadania. Dodaje on własny kod do silnika gry, przeprowadza skanowanie plików i procesów w poszukiwaniu wszelkich zmian, które mogłyby stanowić narzędzie dla oszustów. Dane zebrane w ten sposób są przesyłane na serwer ligi i weryfikowane przez adminów. Każdy uczestnik ligi musi pobrać i zainstalować tę aplikację.