Sukcesy gier sieciowych

Można wskazać różne przełomowe momenty w historii gier jako takich. Pierwsze wielkie sukcesy takich maszyn jak Atari czy Amiga do dziś wywołują sporo emocji wśród miłośników gier historycznych i komputerów retro, ale to zaledwie pojedyncze przykłady. Czynnikiem, który miał ogromny wpływ zarówno na rozwój gier, jak i elektronicznej rozrywki w szerszym ujęciu, było rozpowszechnienie internetu.

Otworzył on zupełnie nowe możliwości zarówno przez twórcami gier, jak i przed samymi graczami. To, co możemy obserwować dzisiaj jest po prostu konsekwencją tych procesów. Pod pojęciem gier sieciowych rozumiemy te, które albo są udostępniane wyłącznie online (wtedy gra się przez przeglądarkę), albo mają postać samodzielnych plików wykonywalnych instalowanych na komputerze, jednak rozgrywka odbywa się z wykorzystaniem internetu.

Gracze, będąc w sieci mogą wchodzić ze sobą w interakcje w czasie rzeczywistym, nawiązywać relacje i sojusze, a czasami walczyć przeciwko sobie. Kultową grą tego rodzaju jest Counter-Strike, o którym jeszcze szerzej napiszemy. Lata mijały, a sieciówki miały coraz silniejszą pozycję, pojawiały się także kolejne tytuły, oparte nierzadko na tych samych silnikach co gry będące pionierami gatunku.

Liczba gier sieciowych rośnie i co ważne, dziś są wśród nich nie tylko pozycje na pecety, ale także coraz więcej tytułów na konsole. Nowoczesne modele konsol pozwalają swobodnie łączyć się z siecią i jeśli konkretna gra ma odpowiedni moduł, możemy spróbować wirtualnej rozgrywki w trybie multiplayer, wraz z innymi graczami z całego świata.