Drużynowe cechy CS-a

Wiele gier FPS, a w szczególności te oferujące tryb multiplayer, cechuje się tym, że uczestnicy rozgrywki mogą formować drużyny i podejmować działania zespołowe. To dość naturalny atrybut gry, ponieważ wielu graczy działających równolegle może pozwolić sobie na to, aby bawić się wspólnie. Po raz kolejny daje znać o sobie społecznościowy potencjał Counter-Strike, który wyraża się przede wszystkim w tym, że aby pokazać pełnię swoich możliwości gra musi działać w trybie online. Jej drużynowy wymiar jest więc wysunięty na pierwszy plan.

Drużyna składająca się z terrorystów lub antyterrorystów może być złożona z członków, z których każdy znajduje się na innym końcu świata i to jedna z największych sił jakie ma do zaoferowania ta amerykańska gra. Oczywiście dla internetu ograniczenia geograficzne nie mają żadnego znaczenia, dlatego równie dobrze zmagania mogą odbywać się w gronie znajomych, którzy siedzą razem w jednym pokoju. Równocześnie w przebieg rozgrywki w każdym momencie mogą włączyć się osoby z zewnątrz. Co ważne, część specjalistów dostrzega w takich grach jak Counter-Strike sposób na rozwijanie umiejętności współpracy między ludźmi, którzy dzięki działaniom zespołowym podejmowanym w wymiarze wirtualnym mogą po jakimś czasie przenosić je na sfery życia realnego.

Dlatego zdaniem niektórych ekspertów zespołowe gry komputerowe mogą stanowić ważny element w ramach integrowania zespołów pracowników w firmach, którzy w wolnym czasie mogą oddawać się CS-owi, zyskując tym samym nowe umiejętności interpersonalne.